Stare Miasto w Warszawie

Ze swoimi średniowiecznymi, brukowanymi uliczkami i syreną na środku placu Stare miasto uwodzi turystów. Warszawska starówka urzeka niepowtarzalnym charakterem kamiennic i historiami przez wskroś dziejów. Stare Miasto jest jednym z najbardziej odwiedzanym przez turystów miejscem Warszawy. A jest co zwiedzać.

 

Warszawska starówka, będąc zabytkiem wpisanym na listę UNESCO urzeka typowo średniowieczną zabudową piętrowych kolorowych kamiennic, wąskich brukowanych kamiennych uliczek, łagodnym światłem latarni, zapachem wyśmienitych restauracji, kawiarni, winiarni, dziełami sztuki wystawianymi tu przez polskich artystów, widokiem na wisłę, i subtelnym radosnym szumem przechodniów powolnym rozmarzonym krokiem spacerujących tu spędzając leniwe popołudnia. Czasami na rynku starego miasta odbywają się tańce z ogniem, zazwyczaj z pewnością zobaczycie syrenę kąpiącą się w fontannie. W obrębie murów starego miasta czas płynie inaczej, wolniej, łagodniej, jak za starych czasów.

Warszawskie Stare miasto, jest zdecydowanie przepięknym i urokliwym miejscem w Warszawie, ale czy naprawdę aż tak starym? Warszawa została wszak praktycznie cała zburzona za czasów wojny. Odbudowane po wojnie według pierwotnych planów i z tych samych kamieni kamiennice starego miasta wyglądają niesamowicie, a czy stare czy nie to już zostawię do waszej interpretacji. Z pewnością polecę zwiedzić i ocenić samemu.

Na stare miasto możecie się dostać z metra Ratusz Arsenał, z tamtąd jest to tylko jedna stacja tramwajem, bądź autobusem, lub niecałe 10 minut spacerem przez park krasickich. możecie również wypożyczyć rower na skraju Ratusza i odstawić go nieopodal Zamku Królewskiego.

Jeżeli przyjedziecie autobusem lub tramwajem trasą w-z (wschód zachód), będziecie mieli przyjemność przejechać się na górę (trasa przejeżdża tunelem pod starym miastem) pierwszymi schodami ruchomymi zbudowanymi w warszawie w aż 1947 roku przez rosyjską firmę Metrostoj. Schody pierwotnie zbudowano w stylu socrealistycznym, ozdobiono płaskorzeźbami przyjaźni polsko rosyjskiej i górny koniec władowano w czyjąś kamiennicę. Tak o! Kiedyś była to wielka atrakcja turystyczna. kiedy wyjdziecie na górze z budynku schodów (socrealizm ot co) ukarze wam się plac zamkowy, a za placem Zamek Królewski.

Przed zamkiem królewskim znajduje się kolejny z symboli Warszawy, Kolumna Zygmunta, konkretniej Kolumna króla Zygmunta III Wazy, wzniesiona w 1644 z ręki syna władysłąwa IV Wazy w celu wzmocnienia pozycji królewskiej wywołała niemały skandal, będąc pierwszym w historii nowożytkej pomnikiem przedstawiającym osobę świecką a nie świętą. na przestrzeni dziejów kolumie zygmunta parę razy się oberwało w czasach wojen i 2 stare kolumny możecie zobaczyć na tyłach zamku.

Sam Zamek Królewski jest wspaniałym miejscem do zwiedzenia i odkrywania historii polski, w środku zamku znajduje się muzeum, muzeum jest otwarte w niedziele dla zwiedzających za darmo. Bedziecie mogli przechadzać się po salach i korytarzach pięknego pałacu, z sali do sali odkrywając kolejne elementy historii Polski z czasów królestwa, zajrzycie do sali tronowej oraz do podziemi. Gorąco polecam. Dla ciekawskich odkrywców dodam iż za Zamkiem na terenie starych stajni znajduje się ogród z labiryntem z wysokiego żywopłotu. czasami dzieją się tam różne wydarzenia. zapraszam do odkrywania!

Z placu zamkowego uliczkami udając się na Rynek Starego Miasta, po drodze próbując w pobliskich kawiarniach prawdziwie warszawskich ciastek, zygmuntówek i wuzetek, słuchając muzyki skrzypków i innych ulicznych muzyków, miniemy most westchnień na umicy koziej, poznamy legendy o Niemym dzwonie na Kanoniej, który podobno spełnia życzenia . Na rynku czeka nas Syrena, magiczna istota chroniąca warszawy, jedna z wielu bo w Warszawie mamy wiele syren. spróbujcie znaleść je wszystkie ;)
Na rynku znajduje  się równierz Muzeum Warszawy, urządzone wewnątrz aż jednastu połączonych ze sobą kaniennic muzeum posiadające w swych zbiorach aż 300000 różnych eksponatów, organizujące przeróżne wystawy.
Zimą rynek  i place starego miasta wypełnia targowisko regionalnych produktów mazowsza i rozpromienia się przepięknymi iluminacjami.

Spacerując uliczkami Starego miasta znajdziecie sklepy i pracownie rzemieśniczych mistrzów, zwłaszcza jubilerów pracujących z bursztynem, prawdziwie polskim materiałem jubilerskim. Zobaczycie niesamowite w krztałcie i rozmiarze rzeźby, ozdoby, oraz birzuterię.

Z rynku polecam, jeżeli idziecie w stronę barbakanu i z tamtąd w stronę Nowego Miasta, polecam po drodzę pijalnię herbaty Same Fusy, Urządzoną ze stylem, przypuszczalnie najlepszą pijalnię herbaty w Warszawie. Możecie zajrzeć też do antykwariatu Lapidarium który sam w sobie jest niezwykłym miejscem, sprawia wrażenie swoistego mistycyzmu a i rzeczy sprzedawane w tym miejscu są wyjątkowe i niezwykle antyczne.

jeżeli opuścicie stare miasto od strony Barbakanu, średniowiecznej bramy miasta to polecam wam wracając na Ratusz Arsenał wybrać się spacerem przez park Krasickich, to naprawdę ładny park w krórym powoli będziecie mogli wracać do współczesności z atmosfery średniowiecznego życia. najpierw jednak odwiedźcie pobliską pijalnię czekolady Wedla. Przepyszne miejsce.

Na spacerze po starym mieście i dookoła miejcie oczy dookoła głowy i zbaczajcie z wytyczonych szlaków a będzie wam dane odkrywać mnóstwo tajemnic starej Warszawy, miejsce tętni historią i tętni życiem, miłej zabawy!