Warszawska komunikacja miejska - jak sprawnie poruszać się po Warszawie

Warszawa jest bardzo dobrze skomunikowanym miastem. Komunikacja miejska w Warszawie nie jest bardzo skomplikowana i szybko stałje się intuicyjna i przejrzysta. Istnieje wiele sposobów poruszania się po Warszawie, oto kilka wskazówek i trików, które pomogą Ci się w niej sprawnie poruszać.

Jak powiedziałem, transport publiczny w Warszawie nie jest zbyt skomplikowany, ale jeśli nie jesteś mieszkańcem miasta, będziesz się zastanawiać, jak, gdzie i co, więc pozwól, że pomogę Ci znaleźć odpowiedź i pomogę Ci zacząć. A w Warszawie jest wiele do zobaczenia, więc pewnie dużo będziesz się przemieszczać. Nasz przewodnik po warszawskim transporcie obejmie najważniejsze fragmenty, a także przedstawię kilka sztuczek.

Najpierw rzeczy pierwsze. Jak się do warszawy dostać:

Jeśli planujesz pobyt w stolicy Polski, to logiczne, że oczywiście pomyślisz o sposobach dotarcia do stolicy. Tutaj masz krótkie informacje o środkach transportu, którymi możesz dojechać do Warszawy.

lotnisko-chopina-warszawa-okecie.jpgLotniska w Warszawie:

Do Warszawy można dostać się z dwóch lotnisk, to chyba najbardziej konwencjonalny sposób dla zagranicznych gości.

Jedno z nich, Warszawa Okęcie, położone jest na obrzeżach Warszawy i bardzo dobrze skomunikowane specjalnym pociągiem z centrum miasta.
Jest to duże lotnisko o dużym natężeniu ruchu, współpracujące z dużymi międzynarodowymi liniami lotniczymi, szczególnie w przypadku lotów długodystansowych, biznesowych i droższych.
Pociągi z lotniska dowiozą Państwa bezpośrednio do centrum miasta, na dworzec Warszawa Centralna. Kursują co 20-30 minut, więc nie będziesz musiał długo czekać. Oczywiście są tam autobusy i taksówki, według twoich preferencji.

Warszawa Modlin to drugie z nich, dosyć nowe, otwarte zaledwie kilka lat temu. Jeśli podróżujesz tańszymi liniami lotniczymi, takimi jak Ryanair czy Wizzair, prawdopodobnie wylądujesz na lotnisku Warszawa Modlin.
Warto wspomnieć, że Modlin to niewielkie miasteczko pod Warszawą. Mimo to lotnisko jest nadal dobrze skomunikowane z miastem. W takim przypadku z lotniska wsiądziesz do autobusu na stację PKP Modlin, a stamtąd w każdy pociąg jadący do Warszawy. Pociągi dojeżdżają na stację Warszawa Centralna lub na stację Warszawa Gdańska, która jest nadal centralną częścią centrum miasta, zwaną Śródmieściem, pociągi są bardzo częste, pociąg będzie co 15 minut , a podróż pociągiem nie zajmie więcej niż 15-20 minut. Wciąż bardzo wygodny sposób na dostanie się do Warszawy.

pociągi-warszawa-stadion.jpgPociągi w Warszawie:

Sieć kolejowa to również bardzo dobrze rozwinięty system w Warszawie, choć raczej mało prawdopodobne, że będziesz z nich korzystać do poruszania się po mieście (no tak, możesz), ale jest to bardzo wydajny, wygodny i tani sposób na dotarcie do i z Warszawy,
Pociągi dalekobieżne i pociągi międzynarodowe przyjeżdżają na dworzec Warszawa Centralna, dokładnie w samym sercu Warszawy. Zaledwie kilka pociągów z Białorusi, oraz trasa Warszawa-Gdańsk prowadzi ze wspomnianej już stacji Warszawa Gdańska.
Istnieje kilka różnych systemów dla pociągów podmiejskich, z większości można korzystać korzystając z biletów warszawskich. pociąg podmiejski zwykle dociera do centralnych dzielnic.
Każda stacja kolejowa jest połączona z metrem, autobusami, tramwajami, taksówkami i systemem rowerowym.

warszawa plac wilsona, jak poruszać się po warszawie

Metro w Warszawie:

Trzon warszawskich systemów komunikacyjnych, główny środek transportu, z którego prawdopodobnie będziesz korzystać najwięcej mieszkając w Warszawie. Obecnie w Warszawie funkcjonują dwie linie metra, jedna na osi północ-południe, druga na osi zachód-wschód .
Pierwsza z nich, najważniejsza, budowana była powoli i przez długi czas, wraz z rozwojem miasta, miasto rozwijało się najbardziej intensywnie wzdłóż linii metra, będąc prawdopodobnie najważniejszą linią komunikacyjną w Warszawie, można nią dotrzeć praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzeba. Bardzo sprawny, szybki i całkiem wygodny sposób poruszania się po mieście. Pociągi jeżdżą przez większość czasu co 1 minutę, wczesnym rankiem i późną nocą do co 5 minut. podróż po całym mieście wszystkimi stacjami metra zajmuje około 45 minut.
Druga linia metra wciąż się rozwija, wiele stacji już funkcjonuje. Dość szybko się rozwija. przecina Wisłę pod ziemią, łącząc lewą i prawą stronę miasta. Druga linia metra łączy się z pierwszą na stacji Metro Świętokrzyska, jest to dokładnie jedna stacja pomiędzy Metrem Centrum, a Metrem Ratusz Arsenał, które są głównymi węzłami komunikacyjnymi, pomaga to nieco zrównoważyć obciążenie.

Najważniejsze stacje metra, o których chcesz wiedzieć:

Aby płynnie poruszać się po mieście, warto znać te miejsca, skąd wszędzie można się dostać. To główne węzły komunikacyjne miasta, jeśli zgubisz się w Warszawie, każdy środek komunikacji, który znajdziesz, zaprowadzi Cię do jednego z nich.

Metro Centrum - oczywiście łatwe do odgadnięcia. Jeżdżą tam także wszystkie nocne autobusy.

Metro Ratusz Arsenał - jedzie tam wszystko, co jedzie na północ, zachód, wschód, położone powyżej centrum. Autobusy, autobusy ekspresowe, tramwaje, wszystko. To także tylko jedna stacja od PKP Warszawa Gdańska, gdzie dojeżdżasz z lotniska Modlin..

Metro Politechnika - wszystko na południe, zachód i wschód, poniżej centrum będzie tamtędy jechać. Jest też dobra kawa i najlepszy sklep muzyczny na rogu. ;)

Metro Wilanowska - południowy węzeł komunikacyjny, będą tu trafiać autobusy z wielu południowych dzielnic i podmiejskie. To także miejsce, z którego odjeżdżają międzynarodowe autobusy.

warszawa autobusy dojazd jak dojechać w warszawie

Autobusy w Warszawie:

Mnóstwo komunikacji autobusowej w Warszawie może na początku wydawać się zagmatwane, ale uwierz mi, jest bajecznie prosta i dość logiczna. Autobusów jest dużo, przyjeżdżają na stacje zwykle w odstępach 5-10 minut, autobusem można dojechać wszędzie, a na pewno można dostać się wszędzie w Warszawie z maksymalnie jedną przesiadką. Aby znaleźć drogę po Warszawy, gorąco polecam skorzystanie z serwisu jakdojade.pl, który jest fantastyczną platformą, na której dowiesz się, którym dokładnie autobusem i skąd jechać, kiedy przyjedzie, a jeśli będziesz musiał gdzieś się przesiąść, poinformuje Cię o tym, rzetelnie i szczegółowo.
Trochę numerologii tutaj dla ułatwienia życia: tramwaje mają 2 cyfry, autobusy mają 3 cyfry, autobusy 5XX to autobusy ekspresowe, nie zatrzymują się na niektórych mniej ważnych stacjach. autobusy z numerem 7XX to autobusy podmiejskie, odjeżdżają do 2 strefy biletowej, to dość daleko, sprawdź czy masz odpowiedni bilet. Autobusy 7XX to także autobusy ekspresowe.

warszawskie tramwaje transport komunikacja w warszawie

Tramwaje w Warszawie:

Sieć tramwajowa zlokalizowana jest szczególnie w starszych częściach miasta, ale istnieje również w nowo powstałych dzielnicach. W starszych partiach jest po prostu bardziej nasycona. Tramwaje są fajne, bo są bardziej odporne na korki, zwykle jest trochę mniej zatłoczone i wydają się trochę wygodniejsze niż autobusy. Gdybym miał wybierać między tramwajem a autobusem, prawdopodobnie skłaniałbym się ku tramwajowi, ale zwykle biorę rowery.

System wypożyczalni rowerów w Warszawie:

Rowery-Veturilo-wynajem-rowerow-warszawa.jpg

Warszawski system wypożyczalni rowerów nazywa się Veturillo. Jego stacje są gęsto rozlokowane w całej Warszawie, więc rower można zabrać praktycznie wszędzie. Aby skorzystać z systemu wypożyczalni Veturillo, musisz zarejestrować konto na ich stronie internetowej, co zajmuje tylko 2 minuty i jest dość proste, a następnie doładowujesz konto niewielką kwotą, minimum, które powinieneś mieć na koncie, aby móc wypożyczyć rower to 10zł (~ 2EUR), wtedy cena jest dość niska, 1 godzina wypożyczenia to 1zł. A jest mały trick, żeby podróżować po Warszawie za darmo, pierwsze 20 minut wypożyczenia roweru jest bezpłatne, więc jeśli wypożyczasz rower na mniej niż 20 minut, to za darmo. A stacje są znacznie bliżej niż 20 minut jazdy, więc możesz zostawić rower na jednym z nich przed upływem 20 minut i natychmiast wypożyczyć inny, aby kontynuować podróż.
Korzyści płynące z jazdy na rowerze po Warszawie są ogromne, mnóstwo pięknych zielonych parków, którymi można się przejechać, przestrzeń i cisza, która się z tym wiąże, unikasz korków i masz okazję zobaczyć Warszawę z jeszcze innej perspektywy.

Jeden bilet do korzystania z nich wszystkich, O biletach w Warszawie:

Podróżując po Warszawie pociągami, autobusami, tramwajami i metrem możesz korzystać z tego samego biletu, do momentu jego ważności możesz dowolną ilość razy zmieniać środek transportu.

Bilet czasowy - ważny przez określony czas, od momentu aktywacji w dowolnym środku transportu, ważny w dowolnej liczbie pojazdów. Obecnie dostępne są bilety 20, 75 i 90 minut. ten, którego będziesz używać najczęściej, to 20 minut.

Bilet dzienny - ważny przez 24 godziny. Idealny wybór dla tych, którzy planują jednodniowy pobyt w Warszawie, można go używać w każdym pojeździe komunikacji miejskiej w Warszawie, to dość wygodny wybór.

Bilety weekendowe - ważne od piątku od 17:00 do poniedziałku do 8:00, są nieco tańsze i można je również kupić w wersji grupowej. Jeśli planujesz spędzić pracowity, zabawny weekend w Warszawie, mogą się przydać.

Karty 30 i 90 dniowe - bardzo wygodnym sposobem podróżowania po Warszawie jest posiadanie Warszawskich Kart Miejskich, które są wydawane z Twoimi danymi osobowymi i zdjęciem, mają formę elektroniczną, więc nawet jeśli je zgubisz, możesz je odzyskać. Oferują duży rabat i można je doładować w każdym stoisku biletowym ZTM. Jeśli zaskoczy Cię niespodzianka bez karty biletowej, gdy spotkasz się z kontrolerem, możesz udać się do punktu ZTM i załatwić sprawę. Karty Warszawiaka wykonane są z tworzywa sztucznego i mają wymiary typowej karty bankowej. Bardzo dobry wybór dla wszystkich, którzy planują zamieszkać na dłużej w Warszawie.

Strefy biletowe - W Warszawie są dwie strefy biletowe, dobrze wiedzieć, że jeśli wybierasz się na przedmieścia, odwiedzając miasta satelitarne, pamiętaj, w której strefie się znajdujesz.

1. Pierwsza strefa biletowa - Warszawa i najbliższe miasta satelitarne. Teren Pierwszej Strefy jest na szczęście naprawdę duży, przeważnie przejeżdżasz przez kilka miejscowości zanim opuścisz pierwszą strefę biletową. Czasami jest to nawet 20 do 30 km.
Wewnątrz Warszawskiej Strefy Biletowej bilety z numerem jeden są w zupełności wystarczające, aby korzystać z praktycznie każdego pojazdu komunikacji miejskiej.

2. Druga strefa biletowa - oznacza to, że jesteś już dość daleko od Warszawy. Wchodząc do drugiej strefy biletowej będziesz potrzebować biletu z pierwszą i drugą strefą, są one nieco droższe. ale nie dużo. Zwykle w momencie wjazdu i wyjazdu z głośnika pojazdu usłyszysz komunikat głosowy o tym.

jakdojade-warszawa-poradnik-po-komunikacji-miejskiej-w-warszawi.jpgJakdojade.pl - jak nigdy się nie zgubić w Warszawie

Warszawa ma tę wspaniałą usługę, dzięki której dotrzesz wszędzie, gdzie zechcesz, w najbardziej wygodny sposób i już nigdy się nie zgubisz. Nazywa się JakDojade.pl, jest to strona internetowa i aplikacja na Androida i Apple, w której wpisujesz adres gdzie jesteś i dokąd chcesz się dostać, a usługa zapewnia informację o wszystkich możliwych połączeniach, czasie przyjazdu pojazdów, czasie podróży, mapie, odległości do przejścia do stacji oraz od stacji docelowej do dokładnej lokalizacji, do której chcesz się dostać. Działa naprawdę świetnie. Bardzo polecam poznać tę aplikację, ponieważ jest genialna. Już nigdy się nie zgubisz.

 

Więc jedyne, co mogę jeszcze dodać, to życzyć Ci miłego pobytu w Warszawie, wielu odkryć, mnóstwa inspiracji, dużo zabawy i cieszenia się Warszawą.
A jeśli jesteście naszymi gośćmi w Apartamentach HostingWarsaw i poczujesz się zagubiony w Warszawie, lub potrzebujesz pomocy w znalezieniu czegoś szczególnego w tym wielkim mieście, po prostu zadzwoń do nas w każdej chwili, chętnie pomożemy.

jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę w Warszawie i wciąż zastanawiasz się gdzie zacząć, może chcesz spróbować od naszej oferty wynajmów krótkoterminowych.